Profit And Loss
MCQs Math


Question:     John sold rice at $7.20 per kg. If he purchased 120 kg of rice for $960, then calculate the loss and loss percent in this sale.


Correct Answer  Loss = $96 and Loss% = 10%

Solution And Explanation

Solution of the given question to find the loss and loss percent

Given, Cost price (CP) of 120 kg rice = $960

Sale price (SP) = $7.20 per kg

Therefore, loss and loss % = ?

Calculation of price of rice per kg

∵ Price of 120 kg rice = $960

∴ Price of 1 kg rice = 960/120 = $8

Thus, cost price of rice per kg = $8

Calculation of loss, when cost price and sale price is known

Here cost price per kg = $8

And, sale price per kg = $7.20

Loss = Cost Price – Sale Price

∴ Loss = $8 – $7.20

⇒ Loss = $0.8

Since, loss in 1 kg = $0.8

Therefore, loss in 120 kg

= 0.8 × 120 = $96

Calculation of loss percent using formula, when loss and cost price is known

Loss% = Loss × 100/Cost price

Here, Loss per kg = $0.8

And, Cost Price per kg = $8

∴ Loss% = 0.8 × 100/8

= 8 × 100/80

= 8 × 10 × 10/8 × 10 = 10%

⇒ Loss = 10%

Therefore, Loss = $96 and Loss% = 10% Answer

Calculation of Loss% using Unitary Method, when loss and cost price is known

Here, Loss per kg = $0.8

And, Cost Price per kg = $8

∵ In $8, loss = $0.8

∴ In $1, loss = 0.8/8

= 8/80 = 1/10

∴ In $100, loss = 1/10 × 100 10

= 10%

⇒ Loss = 10%

Therefore, Loss = $96 and Loss% = 10% Answer

Calculation of loss% after calculating total sale price

If we calculate the total sale price of rice, then also, the loss percent will be same.

Given, sale price of rice per kg = $7.20

Total rice = 120 kg

Therefore, sale price of 120 kg rice = sale price of 1 kg × 120 kg

= $7.20 × 120 = $864

And, given cost price of 120 kg rice = $960

Now, Loss = Cost price – Sale price

⇒ Loss = $960 – $864 = $96

Now, Loss % = Loss × 100/Cost price

= 96 × 100/960

= 96 × 10 × 10/96 × 10 = 10%

Therefore, Loss = $96 and Loss% = 10% Answer


Similar Questions

(1) Mr. John earns a profit of 190% by selling a old car for $10759. For how much had he purchased that house?

(2) If a peddler bought 71 paper clips for $1 and sold 70 paper clips for $1 then, find the profit in percent.

(3) Mrs. Mary loses 19% by selling an article for $656.10. For how much should she sell it to get a profit of 18%?

(4) A dealer loses 57% by selling an article for $1165.30. For how much should he sell it to get a profit of 56%?

(5) William loses 75% by selling an article for $902.50. For how much should he sell it to get a profit of 74%?

(6) Calculate the earnings percentage if a vendor buys 54 articles for $1 and sells 53 articles for $1.

(7) Find the cost price, if a trader earns a profit of 5% by selling an article for $10.5

(8) Find the cost price, if a trader gets a loss of 73% by selling 100 bags of apples for $3890.70 then find the cost price of the apples.

(9) Find the cost price, if a trader gets a loss of 60% by selling five TV sets for $4724

(10) Noah loses 78% by selling an article for $827.20. For how much should he sell it to get a profit of 77%?


NCERT Solution and CBSE Notes for class twelve, eleventh, tenth, ninth, seventh, sixth, fifth, fourth and General Math for competitive Exams. ©