Profit And Loss
MCQs Math


Question:     Mollie purchased 150 kg of wheat at $1350. Due to some unavoidable circumstances, he had to sell the wheat at $7.20 per kg. Calculate his total loss and loss percent in this sale.


Correct Answer  Loss = $270 and Loss% = 20%

Solution And Explanation

Solution

Given, Cost price (CP) of 150 kg wheat = $1350

Sale price (SP) = $7.20 per kg

Therefore, loss and loss % = ?

Calculation of cost price of wheat per kg

∵ Cost Price of 150 kg wheat = $1350

∴ Cost Price of 1 kg wheat = 1350/150 = $9

Thus, cost price of wheat per kg = $9

Calculation of loss, when cost price and sale price is known

Here cost price per kg = $9

And, sale price per kg = $7.20

Loss = Cost Price – Sale Price

∴ Loss = $9 – $7.20

⇒ Loss = $1.80

Since, loss in 1 kg = $1.8

Therefore, loss in 150 kg

= 1.8 × 150 = $270

Calculation of loss percent using formula, when loss and cost price is known

Loss% = Loss × 100/Cost price

Here, Loss per kg = $1.8

And, Cost Price per kg = $9

∴ Loss% = 1.80 × 100/9

= 180 × 100/100 × 9

= 180 20 × 100/100 × 9 = 20%

⇒ Loss = 20%

Therefore, Loss = $270 and Loss% = 20% Answer

Calculation of Loss% using Unitary Method, when loss and cost price is known

Here, Loss per kg = $1.80

And, Cost Price per kg = $9

∵ In $9, loss = $1.80

∴ In $1, loss = 1.80/9

∴ In $100, loss = 1.80/9 × 100

∴ In $100, loss = 1.80 0.2/9 × 100

= 0.2 × 100 = 20%

⇒ Loss = 20%

Therefore, Loss = $270 and Loss% = 20% Answer

Calculation of loss% after calculating total sale price

If we calculate the total sale price of rice, then also, the loss percent will be same.

Given, sale price of wheat per kg = $7.20

Total rice = 150 kg

Therefore, sale price of 120 kg wheat = sale price of 1 kg × 150 kg

= $7.20 × 150 = $1080

And, given cost price of 150 kg rice = $1350

Now, Loss = Cost price – Sale price

⇒ Loss = $1350 – $1080 = $270

Now, Loss % = Loss × 100/Cost price

= 270 × 100/1350

= 270 × 100 20/1350 5 = 20%

Therefore, Loss = $270 and Loss% = 20% Answer


Similar Questions

(1) William loses 70% by selling an article for $1008.00 For how much should he sell it to get a profit of 69%?

(2) If a trader gets a loss of 25% by selling some shares for $3607.50, then find the cost price of those shares.

(3) Find the cost price, if a trader gets a loss of 45% by selling 800 bags of fruits for $4845.50

(4) Find the cost price, if a vendor gets a loss of 15% by selling some articles for $2388.50.

(5) Find the cost price, if a trader gets a loss of 41% by selling an article for $4725.90

(6) After selling a furniture for $481.60 a shopkeeper gets a loss of 14%. In order to get a profit of 13% he should sell in for how much?

(7) What was the cost price, if a trader gets a loss of 17% by selling an article for $2664.30?

(8) How much percent will Peter earn if he buys 37 articles for $1 and sells 36 articles for $1?

(9) Mr. Jojo buys 30 articles for $1 and sells 29 articles for $1. Find the profit in percent.

(10) If a peddler buys 46 articles for $1 and sells 45 articles for $1 then, find the earnings in percentage.


NCERT Solution and CBSE Notes for class twelve, eleventh, tenth, ninth, seventh, sixth, fifth, fourth and General Math for competitive Exams. ©